Kolędy Pospieszalskich

Data : 17 stycznia 2018
Dwa pokolenia muzyków, tworzą orkiestrę złożoną z 15 osób o tym samym nazwisku. Kiedy na początku lat 90 tych nagrali pierwszą swoją płytę z kolędami, części obecnego składu nie było jeszcze na świecie. Program z tego albumu kilkakrotnie rejestrowała TVP, a kolędy ich weszły na stałe do repertuaru rozgłośni radiowych.

Dziś Pospieszalscy nadal grają z dziećmi, ale tamte małe chłopaki, to już zawodowi muzycy, współpracujący z wieloma artystami m.in.: Michał Urbaniak, Voo Voo, 2TM,23, Zakopower, Arka Noego, New Life M, Raz Dwa Trzy, Anna Maria Jopek, Adam Strug, Daga Dana, Janusz Prusinowski Trio, Wojciech Mazolewski itp.

Większość opanowała grę na kilku instrumentach, stąd raz gra orkiestra kameralna, za chwilkę jazzowy band, a potem orkiestra dęta. Polskie pastorałki i kolędy brzmią w autorskich opracowaniach, od wysmakowanych klasycznych wersji, przez folkowe klimaty, do żywiołowych jazzowych i rockowych aranżacji.

Koncert jest przykładem, jak współczesnym językiem, osadzonym w narodowej kulturze, można atrakcyjnie wyrazić uniwersalne chrześcijańskie treści. Jest też dowodem że najlepszym miejscem przekazu religijnej i polskiej tradycji, jest rodzina. W czasach zapaści demograficznej, tak liczne rodzeństwo, połączone wiarą, pasją i szacunkiem dla polskich obyczajów, nabiera wymownego przesłania.

Filar zespołu stanowią bracia:
Mateusz Pospieszalski – członek grupy Voo Voo, producent artystyczny grupy Zakopower (twórca największych przebojów zespołu), współpracujący m.in. z Anna Marią Jopek, Stanisławem Soyką, Justyną Steczkowską, Maanam, Tie Break, kompozytor muzyki do filmów i seriali telewizyjnych (Nagroda Złote Lwy)

Marcin Pospieszalski - multiinstrumentalista, współtwórca zespołów muzyki chrześcijańskiej - Arka Noego, 2TM2,3, New Life M. Współpracujący z m.in. Michałem Urbaniakiem, Michałem Lorencem, Mietkiem Szcześniakiem, zespołem Raz Dwa Trzy. Wraz z Janem Budziaszkiem stworzył cykl koncertów „Jednego Serca Jednego Ducha”.

Jan Pospieszalski - w latach 1976-1980 był członkiem legendarnego zespołu Czerwone Gitary, współpracował z duetem Marek i Vacek, współtworzył zespół Voo Voo. W 1999 skomponował i nagrał z polskimi wokalistami album Osiem Błogosławieństw nagrany z okazji wizyty w Polsce papieża Jana Pawła II. Od 1994 dziennikarz telewizyjny i publicysta.

Dziś ton nadają zespołowi młodzi Pospieszalscy - instrumentaliści wszechstronnie wykształceni w konserwatoriach w Polsce i w Danii.

Basia - skrzypce, śpiew
Lidia - śpiew, bebenek
Natalia (Rzeźniak- Pospieszalska) - flet, śpiew
Paulina (Pola) - flet, śpiew
Barbara-Ewa - fortepian śpiew
Franek - kontrabas, gitara basowa, śpiew
Janek - gitara, kontrabas, śpiew
Karol - gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew
Łukasz - fortepian, klawisze, śpiew
Marcin - skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, fortepian, śpiew
Mateusz - saksofony, flet, klarnet basowy, akordeon, klawisze, śpiew
Marek - saksofon, klarnet, śpiew
Mikołaj - kontrabas, gitara basowa, skrzypce, śpiew
Nikodem - perkusja, śpiew
Szczepan - trąbka, śpiew

Środa 17 stycznia, sala OCK ul. Inwalidów Wojennych 23. Wstęp wolny (wejściówki do odbioru w kasie Kina Jantar)

Sponsorami trasy są: ENERGA SA, DoRzeczy, Jedynka - Program 1 Polskiego Radia, TVP1 -
«   powrót