1407.2017Ostrołęka: Umowa na budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych podpisana [ZDJĘCIA]

Tagi: Ostrołęka Muzeum Żołnierzy Wyklętych podpisanie umowy budowa Budimex OTBS

W zabytkowych budynkach po byłym areszcie przy ulicy Traugutta już niebawem rozpoczną się prace związane z budową Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dziś oficjalnie podpisano umowę z wykonawcą, którym będzie warszawska firma Budimex.

W czwartek, 14 lipca oficjalnie podpisano umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Powstanie ono w zabytkowych budynkach po areszcie śledczym przy ulicy Traugutta. Inwestycję opiewającą na kwotę około 35 milionów złotych w całości sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przetarg na realizację inwestycji wygrała warszawska firma Budimex, która w najbliższym czasie rozpocznie prace.

- Dziś jest ostatnia okazja, by ten budynek zobaczyć w takiej formie jak funkcjonował dotychczas. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku będziemy mogli zobaczyć jego unowocześnioną, choć połączoną z historią nową bryłę. Już za kilka dni na budowie rozpoczną się prace, na które tak długo czekaliśmy – mówił podczas uroczystego podpisania umowy Jacek Karczewski, dyrektor MŻW.

Podpisy na umowach złożyli: Jacek Karczewski – dyrektor MŻW, Janusz Kotowski – prezydent Ostrołęki, Grzegorz Makowiecki – wiceprezes OTBS oraz przedstawiciel firmy Budimex.

- Sprawy codzienne realizowane przez samorząd są ważne, ale nie stoją w sporze z ideami. Samorząd nie może dać się sprowadzić jedynie do łatania dziur. Budowy muzeum podjęliśmy się nie ze względu na promocję miasta, lecz z powodu szacunku do tych, którzy nie wahali się poświęcić swojego życia za Ojczyznę. Muzeum Żołnierzy Wyklętych nie przeszkadza w budowaniu mostów czy dróg. Na te zadania są inne pieniądze, inne dotacje – powiedział podczas podpisana umowy prezydent Kotowski.

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest obecnie jedną z największych pod względem kubatury inwestycji w mieście w całości finansowaną z budżetu państwa. Zakres prac obejmował będzie przebudowę i rozbudowę budynków na cele Muzeum Żołnierzy Wyklętych wraz z przyłączami kanalizacji deszczowej w ulicy, zagospodarowanie terenu wokół budynków, budowę drogowego obiektu inżynierskiego – kładki pieszej nad ulicą Traugutta wraz z odwodnieniem i przygotowanie dokumentacji powykonawczej i dokumentów koniecznych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie wykonanego zadania inwestycyjnego.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstaje na terenie byłego aresztu przy ul. Traugutta. W latach 40. i 50. XX wieku dokonywano tam mordów na żołnierzach AK, NSZ i NZW. Obecnie muzeum gromadzi eksponaty, które mogłyby być wykorzystane do stworzenia części stałej ekspozycji.

Planowany termin zakończenia prac budowlanych to koniec czerwca przyszłego roku. Muzeum chce rozpocząć oficjalną działalność w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – w dniu 11 listopada 2018 roku. Rolę inwestora zastępczego powierzono konsorcjum firm WDI Obsługa Inwestycji oraz Ostrołęckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego.
Galeria do artykułu :

Zobacz więcej zdjęć ...

Zobacz również:Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

14-07-2017, 19:47
Autor:
mosty budujta nie muzea. Wasza psychika jest skrzywiona za mocno w stronę ideologii, a zapominacie o potrzebach zwykłych ludzi
14-07-2017, 20:09
Autor: Rough
Już po 2 piwach zwykły człowieku, czy w trakcie?  
14-07-2017, 21:49
Autor:
Rough  napisał(a):
Już po 2 piwach zwykły człowieku, czy w trakcie?  

rozumiem że chciałeś mnie na swój prosty sposób obrazić. Ja nie mam nic przeciwko ŻW, ale na litość boską... Gdyby urzędnicy włożyli tyle samo serca i uporu w pozyskanie grosza na infrastrukturę...
14-07-2017, 21:55
Autor:
Rough  napisał(a):
Już po 2 piwach zwykły człowieku, czy w trakcie?  

Typowy tekst bigota. A bigotów w ratuszu jest teraz więcej jak normalnych ludzi. Czy urzędnicy nie powinni się w robocie zająć robotą?
14-07-2017, 21:58
Autor:
Co tam do stu diabłów Żukowski i Płocha robili? Czyżby to byli kandydaci na nowych wiceprezydentów po wyborach?
15-07-2017, 03:16
Autor: Mosty drogi w ruinie
  napisał(a):
Co tam do stu diabłów Żukowski i Płocha robili? Czyżby to byli kandydaci na nowych wiceprezydentów po wyborach?

O qwq, jest i maqwq.
15-07-2017, 23:56
Autor: gosc
no proszę jak te pisie łachy się cieszą
17-07-2017, 09:21
Autor:
Rough  napisał(a):
Już po 2 piwach zwykły człowieku, czy w trakcie?  

Jak wybudują mi muzeum to po kładce myk do dworku na Łomżę z nalewaka i mielonego z chlebem. A ty dalej harnasie z biedronki i przeciwko muzeum? Nawet mi ciebie nie żal.  
17-07-2017, 11:49
Autor: Gosc
Bezsensu.To nie jest najpotrzebniejsze.Pewnie jak PiS będzie zmieniał hymn to zwrotkę o wyklętych dołoży.Bardziej są potrzebne przedszkola
Serwis balujemy.eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.