2404.2018Profesjonalne pędzle do makijażu - jak ich używać?

Ogromny wybór pędzli do makijażu może zaskoczyć laika w tej dziedzinie. Jednak po zapoznaniu się z przeznaczeniem poszczególnych pędzli od razu wiemy, dlaczego musi być ich aż tyle. Sprawdźmy, do czego służą poszczególne akcesoria, bez których zrobienie profesjonalnego makijażu - dziennego, a tym bardziej wieczorowego nie byłoby możliwe.

Pędzle do podkładu

Akcesoria do makijażu to przede wszystkim wszelkiego rodzaju pędzle - od najmniejszych i najcieńszych, po grube pędzle pozwalające na aplikację kosmetyków na całą twarz. Do grupy tych ostatnich zaliczają się pędzle do podkładu.

Do nakładania podkładów o konsystencji płynu stosuje się pędzle szerokie i nieco płaskie, o 2-3 cm objętości, umieszczony na długiej, łatwej w manewrowaniu rączce. Przy użyciu tego pędzla nakładamy podkład od środka twarzy ku zewnętrznym stronom, szybkimi, pewnymi ruchami, równomiernie dozując kosmetyk na całą twarz, linię szczęki i szyję, aby nie powstał niepożądany efekt maski.

Z kolei pędzle do podkładu sypkiego przypominają duży pompon - szeroki i krótki, ścięty na płasko u góry. Pędzlem tym wykonujemy koliste ruchy, które umożliwiają wcieranie podkładu w twarz. 

Pędzle do korektora

Drobne niedoskonałości cery można zlikwidować odpowiednim korektorem, który nakłada się na podkład lub pod podkład - w zależności od przyjętej praktyki przez wizażystę. Pędzle do korektora są zwykle płaskie, niezbyt szerokie, o 1-2,5 cm szerokości i z nieco dłuższym włoskiem. Można za ich pomocą nałożyć korektor na cienie pod oczami, przebarwienia, wypryski i blizny.

Pędzle do pudru i różu

Do wykończenia makijażu twarzy i nakładania pudru sypkiego lub w kamieniu oraz różu stosuje się pędzle o długim włosiu, grube, które pozwalają na lekkie aplikowanie kosmetyku. Kierujemy je kolistymi ruchami od środka ku zewnętrznym brzegom twarzy. Mniejsze główki mają pędzle do nakładania pudru brązującego i różu, pozwalające na odpowiednie konturowanie.

Pędzle do makijażu oka

Do nakładania cieni do powiek, brokatu na powieki czy eyelinera, także wykorzystuje się pędzle, ale o krótkim włosiu i cienkiej główce. Mogą być także zakończone gąbeczką, ułatwiającą nakładanie cieni na powiekę.

Pędzle do makijażu ust

Do nanoszenia pomadki lub błyszczyku do ust stosuje się pędzelki na krótkiej rączce, z niewielkim, krótkim włosiem. Pozwalają one na precyzyjne nakładanie kosmetyku.

Pędzle do makijażu brwi

Jeśli mamy w swojej kosmetyczce pędzel o krótkim, ściętym ukośnie włosiu, o niewielkiej szerokości, są to pędzle do makijażu brwi. Można z ich pomocą wyostrzyć kontury brwi.