2905.2017Dzień Kultury Kurpiowskiej w II LO w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

Tagi: Dzień Kultury Kurpiowskiej II LO w Ostrołęce uczniowie szkoła Kurpie

25 maja, z głośników radiowęzła szkolnego II LO w Ostrołęce rozbrzmiewały kurpiowskie pieśni w wykonaniu zespołów folklorystycznych.

Wszystko za sprawą Dnia Kultury Kurpiowskiej zorganizowanego przez młodzież z klas 2d i 2e pod kierunkiem nauczycieli: Beaty Kotowskiej, Anny Łomacz, Waldemara Jabłonowskiego i Henryka Gadomskiego.

Od godz. 11.00 na sali gimnastycznej społeczność szkolna spotkała się ze znakomitymi kurpiowskim artystami i  twórcami ludowymi. Ich sylwetki przedstawił Henryk Gadomski.

APOLONIA NOWAK – to najbardziej rozpoznawalna w Polsce artystka kurpiowska. Nie było i nie ma drugiej takiej wykonawczyni pieśni kurpiowskiej, której głos w równym stopniu zachwycałby i wzruszał słuchaczy. Od ponad 20 lat współpracuje z profesjonalnym Zespołem Muzyki Dawnej ARS NOVA Jacka Urbaniaka. Jako solistka koncertowała z tym zespołem w wielu miejscach w Polsce i poza granicami kraju, m.in.:  w Anglii, Chorwacji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainie, USA, we Włoszech. Nagrała kilka płyt z pieśniami kurpiowskimi. Współpracuje też ze znanym i cenionym zespołem folkowym SWOJĄ DROGĄ, a także z Ostrołęckim Chórem Nauczycielskim.
Pani Apolonia jest także wybitną wycinankarką oraz twórczynią palm wielkanocnych. Jest laureatką najbardziej prestiżowych nagród dla twórcy i artysty ludowego, a mianowicie ZŁOTEJ BASZTY na Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Polskiego w Kazimierzu Dolnym i NAGRODY OSKARA KOLBERGA.

HENRYK ĆWINTAL – wieloletni nauczyciel muzyki w Studium Nauczycielskim w Ostrołęce. Twórca Zespołu Pieśni i Tańca KURPIE i jego długoletni kierownik muzyczny, a potem skrzypek w kapeli podwórkowej KOLESIE w ZSZ nr 2 w Ostrołęce, jak również młodzieżowej 25-osobowej orkiestry dętej. Wieloletni skrzypek w Nauczycielskim Zespole Wokalno-Instrumentalnym, współzałożyciel Ostrołęckiego Towarzystwa Muzycznego. Propagator kultury kurpiowskiej w ramach wielu festiwali w kraju i za granicą.

RYSZARD  MANIURSKI jest najwybitniejszym kurpiowskim harmonistą starszego pokolenia. Swój prymat potwierdza wielokrotnym tytułem laureata konkursów gry na tym instrumencie. Współpracuje z wieloma kurpiowskimi zespołami folklorystycznymi. Wraz z kapelą koncertował nie tylko na wielu scenach w Regionie, w kraju ale także poza granicami: w Grecji, w Szwecji i na Litwie. Uczy gry na harmonii dzieci i młodzież kurpiowską.

WIESŁAW KUSKOWSKI  jest wyjątkowym twórcą wyrobów plecionkarskich,- z wikliny i korzenia sosny, które w sztuce kurpiowskiej mają wielowiekową tradycję. Od dzieciństwa wykonuje m.in.: kosze użytkowe, kosze ozdobne, koszyczki do święconek, podstawy pod stroiki, flakony, kwietniki,  kwiaty, szyszki, meble wypoczynkowe. Jego prace znajdują chętnych nabywców indywidualnych, a także są  w muzeach, m.in. w Warszawie, Lublinie, Ciechanowcu,  Ostrołęce i w muzeach zagranicznych: w Szwecji, Niemczech, Austrii, Francji, Anglii, Rosji, Estonii, Holandii, USA, we Włoszech i na Litwie. Organizator warsztatów plecionkarskich w szkołach, GOK- ach, muzeach.

CZESŁAWA LEWANDOWSKA – znakomita hafciarka oraz twórczyni misternych koronek, wspaniałych palm wielkanocnych i innych ozdób. Jest laureatką wielu nagród na konkursach sztuki ludowej. Je wyroby trafiają nie tylko do kolekcjonerów indywidualnych ale także do wielu muzeów w kraju. Chętnie prowadzi warsztaty sztuki ludowej dla dzieci i młodzieży.

ANDRZEJ STAŚKIEWICZ – jedyny na Kurpiowszczyźnie twórca instrumentów ludowych ( skrzypce, basetla), a także zabawek dźwiękowych. Na podstawie dawnych rycin i opisów zrekonstruował lirę korbową – instrument używany w Polsce  w XV – XVI w.

Na program artystyczny złożyły się pieśni, tańce i gawędy (gadki) kurpiowskie.

Pieśni kurpiowskie wykonali: Apolonia Nowak, Chór CANTILENA , duety: 1. Paulina Giers i Klaudia Trzcińska. 2. Ania Pieńkos i Bartek Sznyter.

Pokaz tańców kurpiowskich  wykonała para taneczna: Natalia Serafin i Jakub Krystian  z ZPiT  KURPIANKA  z Kadzidła.
Gawędy (gadki) kurpiowskie  zaprezentowały: Ania Pieńkos i Marta Myszkowska.
Do tańca przygrywała kapela w składzie: Ryszard Maniurski – harmonia pedałowa,Henryk Ćwintal i Andrzej Staśkiewicz – skrzypce,  Apolonia Nowak – bębenek kurpiowski.

Program spotkał się z niezwykle serdecznym przyjęciem uczestników spotkania.

II część Dnia Kultury Kurpiowskiej odbyła się w sali lekcyjnej, w której przygotowano czasową wystawę eksponatów materialnej kurpiowskiej sztuki ludowej, m.in. wycinanki, rzeźby, a także publikacje dotyczące Regionu Kurpiowskiego, bogatą kolekcję nagrań kurpiowskiej muzyki ludowej. Ponadto twórcy ludowi: Czesława Lewandowska i Wiesław Kuskowski eksponowali swoje wyroby, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Dzień Kultury Kurpiowskiej w II LO zorganizowała młodzież z klas 2d i 2e pod kierunkiem nauczycieli: Beaty Kotowskiej, Anny Łomacz, Waldemara Jabłonowskiego i Henryka Gadomskiego.Galeria do artykułu :


Zobacz również:Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu.