2511.2016Konferencja naukowa o "wiekowym bogactwie katolicyzmu" [ZDJĘCIA]

Tagi: wiekowe bogactwo katolicyzmu Ostrołęka Janusz Gołota konferencja naukowa UW UWM Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe

Trwa konferencja naukowa "Wiekowe bogactwo katolicyzmu. W 1050. rocznicę Chrztu Polski" organizowana przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe przy współpracy z CKZiU. Do Ostrołęki przyjechało wielu utytułowanych prelegentów z całej Polski. Przez dwa dni zaplanowano dziewiętnaście wykładów.

Na liście prelegentów znajdują się ks. dr hab. Józef Łupiński, prof. UKSW; dr Wołodymyr Dolinowskij z CAH we Lwowie; dr hab. Stefan Ciara, prof. UW; dr hab. Alicja Kulecka, prof. UW; dr hab. Tadeusz Rutkowski, prof. UW; dr Renata Rozbicka i dr Magdalena Żmijkowska z UWM Olsztyn; dr Małgorzata Lubecka z Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego; dr Marek Stawski, adiunkt SWPR; prof. dr hab. Jan Dzięgielewski z UKSW; mgr Maria Dutkowska z UW; dr hab. Maciej Woltyński, adiunkt UW; ks. dr hab. Marek Truszczyński, dr Jerzy Kijowski, dr hab. Jan Mironczuk i dr Antoni Kustusz z Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego; ks. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko z UWM; dr Jan Dettlaff, dyrektor OKST w Pucku oraz dr Danuta Dettlaff z Pucka i ks. dr Zdzisław Grzegorczyk, proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.

Konferencja rozpoczęła się w piątek 25 listopada o godz. 10.00. Dla wszystkich zgromadzonych zaśpiewał chór Cantilena pod wodzą Henryka Gadomskiego. Następnie mowę inauguracyjną wygłosił prof. Janusz Gołota - prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego.

- Podczas konferencji naukowych często nadrzędnym celem jest poszerzenie wiedzy. W tym wypadku jednak na pierwszym miejscu postawiłbym refleksję. 1050 lat chrześcijaństwa - rzadko kiedy obchodzi się taką rocznicę. I tu jest refleksja: co przez ten czas sprawdziło się, co jest dobre, co pozwoliło Polakom stać na polskiej ziemi, mówić po polsku, śpiewać hymn, cieszyć się wolnością. Dzisiejsza sesja to także nawiązanie do 30-lecia Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, któremu mam honor prezesować - mówił prof. Gołota, zwracając się także do zgromadzonych z pewnym zaproszeniem i życzeniami. - Zwracam się z zaproszeniem do państwa. Warto z Ostrołęckim Towarzystwem Naukowym współpracować. Życzę państwu owocnych obrad i życzę refleksji, poszerzenia wiedzy, żebyście w tej sesji jesteśmy znaleźli odpowiedzi na ważne i potrzebne pytania - dodał.

Konferencja o wiekowym bogactwie katolicyzmu w Ostrołęce prowadzona będzie w dniach 25-26 listopada w godz. 10.00-14.30 w auli CKZiU przy ul. Parkowej 6. Konferencja współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydenta Ostrołęki. Współorganizatorem konferencji jest Narodowe Centrum Kultury.


Galeria do artykułu :


Zobacz również:Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

26-11-2016, 14:13
Autor: uczestnik
Bogaty w treści i pięknie wykonany program słowno- muzyczny. Znakomity Chór. Jestem pod wrażeniem. Gratulacje dla pięknych Chórzystek i Pana Dyrygenta.  
Serwis balujemy.eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.