Prekursor jazzu w Polsce – Jan Ptaszyn Wróblewski i zespół rockowy – Chemia – wystąpią w Ostrołęce. Koncerty i spotkania autorskie z artystami odbędą się już jutro w Multimedialnym Centrum Natura.
W środę, 27 kwietnia w Multimedialnym Centrum Natura w Ostrołęce odbędą się dwa ciekawe koncerty. Wydarzeniu odbywającemu się pod hasłem „Od jazzu po rock” towarzyszyć będą spotkania autorskie w artystami. W ramach koncertu wystąpią legendy jazzu i rocka. Jazz będzie reprezentował Jan Ptaszyn Wróblewski – prekursor jazzu w Polsce. Rock będzie reprezentował zespół Chemia z jego liderem i założycielem Wojciechem Balczunem.
Spotkanie autorskie Jana Ptaszyna Wróblewskiego odbędzie się o godzinie 15:00. Muzyk opowie o historii jazzu i jego początkach, o twórczości Krzysztofa Komedy i jego wpływie na twórczość autora, a także o swoich doświadczeniach w koncertowaniu z kultowym już repertuarem.
Spotkanie autorskie z Wojciechem Balczunem - liderem zespołu rockowego Chemia odbędzie się o godzinie 16:00. Muzyk zaprezentuje ciekawe wydarzenia dotyczące historii rocka oraz samego zespołu, dzięki czemu rozbudzi zainteresowanie światem muzyki rockowej.
Od jazzu po rock
Jan Ptaszyn Wróblewski to jeden już z nielicznych żyjących prekursorów jazzu w Polsce. Historia polskiego jazzu nierozerwalnie związana jest z jego osobą. Na jego autorskiej audycji pt. Trzy kwadranse jazzu w Radiowej Trójce, wychowały się całe pokolenia miłośników jazzu .Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się w Kaliszu, a działalność muzyczną rozpoczął w czasie studiów (Politechnika Poznańska), w zorganizowanym przez siebie Kwintecie którego członkiem był m.in. ceniony Jerzy Milian(wibrafon). Równolegle pracuje w Modernistach Andrzeja Kurylewicza. W 1956 roku rozpoczął współpracę grając na saksofonie barytonowym i klarnecie z Sekstetem Krzysztofa Komedy. W tym samym roku, grupa wystąpiła na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. W 1958 r. jako pierwszy polski jazzman został wybrany do międzynarodowej orkiestry (przez amerykańskiego promotora jazzu George'a Weina), która wystąpiła na Newport Jazz Festival. Z początkiem lat 60-tych współpracował z Kwintetem Andrzeja Kurylewicza. Prowadził własne zespoły: Kwintet Poznański (1958-59), Jazz Outsiders (1960-61), Polish Jazz Quartet (1963-66), Studio Jazzowe Polskiego Radia (1968-77), SPPT Chałturnik (1970- 77), Mainstream (1973-77), Grand Standard Orchestra, Liga 13 Dżentelmenów, Four, SOS, Made in Poland, a następnie Kwartety, z których jeden nazwał Czwartetem. Wspólnie z Jarkiem Śmietaną utworzył zespół Sounds. Później pojawił się również Sextet, który istnieje do dnia dzisiejszego. Zaangażowany w liczne swoje zespoły i muzyczne projekty, zawsze znajdował czas na pracę z innymi: Poznańską Piętnastką Radiową Zygmunta Mahlika, belgijską orkiestrą BRT, Studiem M-2 Bogusława Klimczuka, Big Bandem Wrocław.
Jest jednym z pierwszych polskich muzyków jazzowych, którzy znaleźli się w „Encyklopedia of Jazz” Leonarda Feathera. Nagrał kilkanaście autorskich płyt, z których ostatnie to: w Kwartecie: (2005) i (2007), oraz w Sekstecie -Komeda/Trzaskowski/Kurylewicz (2014).
W dniu urodzin Krzysztofa Komedy (ur. 27 kwietnia 1931 zm. 23 kwietnia 1969r. polskiego pioniera jazzu, kompozytora, pianisty) Jan Ptaszyn przypomni nam początki jazzu w Polsce na przykładzie twórczości Komedy. Krzysztof Komeda napisał muzykę do 65 filmów. Jako muzyk wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego jako polska szkoła jazzu, który już po tragicznej śmierci artysty miał wpływ na rozwój międzynarodowej sceny jazzowej, zwłaszcza awangardy lat 70. XX wieku. Dzięki tej pasji powstał „Komeda Sextet” (1956) do którego zaprosił Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Jerzego Miliana odnosząc spektakularny sukces na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie. „Komeda Sextet” stał się pierwszą polską grupą jazzową grającą muzykę nowoczesną, a jego nowatorskie wykonania utorowały drogę dla jazzu w Polsce. Wraz z saksofonistą Janem „Ptaszynem” Wróblewskim i wibrafonistą Jerzym Milianem, „Sextet” grał jazz nawiązujący do tradycji europejskich i będący syntezą dwóch wówczas najpopularniejszych grup – Modern Jazz Quartet i The Gerry Mulligan Quartet.
W latach 1956–1962 Komeda wraz ze swoją grupą brał udział w kolejnych krajowych festiwalach, przygotowując zawsze bardzo ambitne programy. Były to także lata pierwszych sukcesów zagranicznych – w Moskwie, Grenoble i Paryżu. Powstało wtedy również przedstawienie „Jazz i poezja” pokazane na Jazz Jamboree '60, a później w Filharmonii Warszawskiej. Wiosną 1960 r. wyjechał po raz pierwszy do Skandynawii. Wszystkie jego występy w sztokholmskiej „Gyllene Cirkeln” i kopenhaskim „Jazzhus Montmartre”, które gościły najbardziej znane gwiazdy amerykańskiego jazzu, okazały się prawdziwym sukcesem. Zainteresowanie muzyką Komedy było tak duże, że firma fonograficzna „Metronome” nagrała longplay z jego muzyką wykonywaną przez międzynarodowy kwintet – Allan Botschinsky – trąbka, Jan „Ptaszyn” Wróblewski – saksofon tenorowy, Krzysztof Komeda – fortepian, Roman „Gucio” Dyląg – kontrabas, Rune Carlsson – perkusja, a reżyser duński Henning Carlsen zamówił u niego muzykę do swoich filmów: „Hvad med os”, „Kattorna” i „Sult” (oparty na powieści Knuta Hamsuna). Po sukcesach skandynawskich nastąpiły dalsze – na festiwalach jazzowych w Pradze, Bled i Königsbergu, oraz podczas tournée po Bułgarii i obydwu państwach niemieckich. W maju 1967 „Komeda Quartet” w składzie: (Tomasz Stańko – trąbka, Roman Dyląg – kontrabas, Rune Carlsson – perkusja, a ponadto Zbigniew Namysłowski – sax) nagrał „Lirik und Jazz” dla zachodnioniemieckiej wytwórni „Electrola”. Zmarł tragiczne w 1969 r.
Sekstet powstał 30 lat temu i oprócz Ptaszyna w jego skład wchodzą Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy), Robert Majewski (trąbka i flugelhorn), Wojciech Niedziela (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (bas) oraz Marcin Jahr (perkusja). Zespół wyspecjalizował się w przygotowywaniu specjalnych programów. Do tej pory były to CICHA WODA I INNE JAZZY z wokalistką Lorą Szafran, który obejmował jazzowe wersje najbardziej znanych piosenek polskich z dawnych lat. Projekt „Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna” przygotowywany był przez wiele lat, aż doczekał się premiery w 2013 roku. Swój udział miał tu Krzysztof Balkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Opieki Nad Spuścizną Krzysztofa Komedy.
Chemia – polski rockowy zespół muzyczny założomy w 2007 roku w Warszawie przez Wojciecha Balczuna. W 2010 roku zespół rozpoczął koncertowanie, a także wydał swój pierwszy album pt. Dobra Chemia.
O znaczeniu tytułu albumu mówi gitarzysta i założyciel zespołu Wojtek "W" Balczun.
Chodzi o odkrywanie, pielęgnowanie naszej muzycznej chemii jako zespołu oraz tego, jak wchodzimy ze sobą w interakcje jako muzycy i jak to również rezonuje z publicznością. Myślę, że naszym celem jest, podobnie jak celem najlepszych alchemików, aby spróbować stworzyć coś wyjątkowego i wyjątkowego z naszej muzyki. Często z muzyką potrzebuje kreatywnych wyzwalaczy i "Je ne sais quoi", aby zainspirować proces pisania.
Zespół współpracował z kanadyjskim wokalistą, perkusistą i producentem Markiem LaFrance, najbardziej znanym ze współpracy z Bachmanem Turnerem Overdrive, a także z Mike'm Frasera, producentem takich zespołów jak ACDC, Enter Shikari & Aerosmith. W 2015 roku słuchacze Antyradio wybrali Chemię jako najlepszy zespół roku. Grali koncerty w całej Europie, a nawet w USA. W Polsce zespół występował u boku niesamowitych artystów, takich jak Guns'n Roses, Billy Talent, Deep Purple, Bring Me The Horizon, Red Hot Chilli Peppers, Metallica, Alice in Chains, Wąglik i Kverlertek.